> Złota Szekla 2013

22 listopada o godzinie 18:30 w Domu Kultury „OSKARD” odbędzie się spotkanie śpiewających żeglarzy pod nazwą „ZŁOTA SZEKLA”, w którym wystąpią:

- Andrzej Korycki i Dominika Żukowska,
- MOHADICK,
- Darek Zbierski

Kiedy w połowie lat osiemdziesiątych zastanawiano się nad przygotowaniami do obchodów Jubileuszu 25 – lecia powstania Klubu Żeglarskiego Kopalni „KONIN”, ktoś rzucił pomysł. A może by tak sobie poszantować z tej okazji ?
I tak pomysł zaowocował organizacją Ogólnopolskiego Spotkania Śpiewających Żeglarzy „ZŁOTA SZEKLA”...
Pierwszą „Szeklę” zorganizowaliśmy w marcu 1987 roku. Początki ... Na gościnnej scenie Górniczego Domu Kultury „OSKARD” pojawiły się „Stare Dzwony” – razem i każdy z osobna: Rysio Muzaj, Marek Siurawski i śp. Janusz Sikorski. Do tego składu dołączyła Beata Bartelik z zespołu „Krewni i Znajomi Królika” oraz debiutujący przed własną publicznością Dariusz Zbierski.
Pierwsza impreza to tych kilku wykonawców i około trzydziestu pięciu widzów. Jednak następne lata były już znacznie lepsze. Być może sprawił to udział Darka w wielu festiwalach i przeglądach piosenki morskiej oraz żeglarskiej, na które wędrował uparcie pociągami z gitarą. Przez ten pierwszy rok nawiązano wiele kontaktów z wykonawcami, zawiązały się różne przyjaźnie, impreza weszła do Kalendarza Imprez PZŻ. Musiało coś w tym jednak być, skoro przez następne lata za cenę „wiktu i opierunku” zaczęło zjeżdżać do Konina tylu wykonawców, że „Złota Szekla” musiała trwać aż trzy dni. To wszystko wytrzymywała sala widowiskowa GDK „OSKARD” i jej kierownictwo, wytrzymywała publiczność i wykonawcy. Już na piątej „Szekli” spotkało się podczas jednego tylko koncertu ponad 500 widzów oraz kilkudziesięciu wykonawców. Również ta impreza nie chciała się sama zakończyć. Żeglarze i szantymeni, sternicy morscy i szuwarowo – bagienni włóczykije, kapitanowie i sympatycy żeglarstwa bawili się znakomicie. Rok w rok można było oglądać podobne obrazki. Przez czternaście lat imprezę naszą odwiedziło sporo widzów i wszystkie najbardziej znane polskie „podmioty wykonawcze” z gatunku muzyki szantowej i folkowej. Śpiewało tu również wielu debiutantów, którzy wypromowani do udziału w Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „SHANTIES” w Krakowie odnosili tam i na wielu innych scenach sukcesy. Impreza stała się także znana po za granicami kraju, stąd przyjazd w 1991 roku brytyjskiego zespołu „The Brystol Shantyman” z legendą ruchu szantowego w Europie – Kenem Stephensem. Coroczna „Złota Szekla” ma swoisty klimat. Tematyczne koncerty. Zaproszenie widzów na spotkanie z solistami w „Żeglarskiej Krainie Łagodności”, jak i kończąca imprezę „TAWERNA ZŁOTEJ SZEKLI” gdzie co roku inny pomysł na jej główny temat, np: „Tawerna u Lady Mary”, „Pod piracką banderą”, „Gorące rytmy południowych mórz”, „Porozmawiajmy o wielu(o)rybach”, „Kapitańskie Party”, „O czym szumi sitowie?” czy wreszcie „40 – lat u Steru” - czynią „Złotą Szeklę” popularną wśród wykonawców oraz publiczności, przyjeżdżającej z niemal całej polski. Ciekawostką jest także i to, że znani wykonawcy, zespoły „SHANTYMAN” z Lublina i „WODNY PATROL” z Olsztyna napisali specjalne piosenki o „Szekli” i naszym Klubie ...

Miło w tym miejscu przypomnieć, że statuetki Ogólnopolskiego Spotkania Śpiewających Żeglarzy „ZŁOTA SZEKLA” otrzymali:

Ryszard Muzaj (1987)
Anna Sojka (1988)
Zespół „Jolly Roger” – Konin. (1989)
Zespół „Tonam & Synowie (1990)
Zespół „Spinakery” (1991)
Zespół „Smugglers” (1992)
Jerzy Porębski (1993)
Zespół „4 Refy” (1994)
Zespół „Zejman i Garkumpel” (1995)
Dariusz Zbierski (1996)
Waldemar Mieczkowski (1997)
Zespół „Shantyman” (1998)
Marek Siurawski (1999)
Andrzej Korycki (2000)
Zespół Mechanicy Szanty (2001)
Zespół EKT Gdynia (2002)

23 listopada odbędą się XIX „Zimowe Regaty Barbórkowe”

O Barbórkowych Regatach w Koninie ktoś powiedział, że to dowód szaleństwa żeglarzy. Dzieje Zimowych Regat Barbórkowych są, jak na żeglarską imprezę w Polsce dość długie. Pierwsza edycja tych regat miała miejsce w 1968 roku. Wtedy z inicjatywy Andrzeja Pietrzyka Klub Żeglarski Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" wykorzystał fakt niezamarzania konińskich jezior (które pracują jako układ chłodzący dla elektrowni "Konin" i "Pątnów") i zorganizował I Ogólnopolskie Zimowe Regaty Barburkowe (tak się wtedy pisało Barbórka - przez "u"). Wystartowało w nich kilka załóg na łódkach klas Finn i FD. W drugiej edycji, w 1969 roku, wystartowało dziewięć załóg, a w trzeciej, w 1970 roku, piętnaście. Potem nastąpiła długa, bo trwająca trzydzieści lat, przerwa. Regaty w latach sześćdziesiątych to była impreza dla wyczynowców. W Koninie pojawiali się znani polscy żeglarze startujący w klasach Finn, FD i Hornet - Andrzej”Andy” Zawieja, Zbigniew Kania, Konrad Fick i Stefan Ślusarek.
W 1998 roku grupa zapaleńców z Klubu Żeglarskiego KWB „Konin” i KŻ „Energetyk” postanowiła wznowić Zimowe Regaty Barbórkowe w nowej formule, zapraszając do udziału zawodników najpopularniejszych w Polsce klas regatowych i turystycznych. Po reaktywacji imprezy głównym celem organizatorów stał się nie tyle wyczyn sportowy, co pokazanie piękna regionu, a także tradycji górniczych. Można śmiało powiedzieć, że na hasło „Konin” najczęstszym odzewem w światku żeglarskim są „regaty zimowe”. Markę imprezy ugruntowała jej oryginalność, wyjątkowe warunki pogodowe oraz dobre przygotowanie i gościnność organizatorów. Do Konina przyjeżdżali i przyjeżdżają nie tylko regatowcy ale i amatorzy traktujący ściganie się na żaglach jako formę rekreacji. Chociaż sław też nie brakowało. W klasie Omega startowali wielokrotni mistrzowie i zdobywcy Pucharu Polski- Artur Bieguński, Remigiusz Bieguński, Romuald Knasiecki i Mateusz Franciszkowski, w klasie MK Cafe 24 i 730 olimpijczycy, mistrzowie świata i Europy- Zbigniew Kania, Piotr Adamowicz, Zbigniew Malicki, w klasie Micro- Marek Muzykiewicz i Marcin Pietrzak , zaś w załodze Roberta Janeckiego zgodnie wybierali szoty …Roman Paszke i Zbigniew Gutkowski! Weteranem zimowych zmagań jest niewątpliwie Zbyszek Kania, uczestnik wszystkich edycji od lat 70-tych do 2-tysięcznych! XIII Zimowe Regaty Barbórkowe uznano najlepszą żeglarską imprezą 2007 roku - „Błękitny Spinaker” wręczono organizatorom na warszawskich targach „Wiatr i Woda”.
W roku 2008 postanowiliśmy regaty rozszerzyć o Żeglarski Turniej w Wolnym Paleniu Fajki przy współpracy z Konińskim Klubem Fajki.