Regaty


XXII ZIMOWE REGATY BARBÓRKOWE


W piątek dopołudnia na przystani przygodowania dobiegały końca, jednak pogoda nie wróżyła nic dobrego. Chłodno i bezwietrznie a mgła uniemożliwiała zobaczenie czegokolwiek dalej niż kilkanaście metrów od brzegu.
Jednak w sobotę rano, co prawda słońca nadal nie było widać ale było tylko lekkie zamglenie oraz wiatr 2 do 3 w skali Beauforta.
Ok 10-tej, Komandor Klubu, powitał wszystkich uczestników i przybyłych sympatyków żeglarstwa.
Do rywalizacji w regatach zgłosiło się 36 załóg w sześciu klasach z Gniezna, Wągrowca, Poznania, Myśliborza, Gdańska, Wracławia, Ostrzeszowa, Jarocina, Sochaczewa i innych miast Polski... Ponad setka żeglarzy stanęła to rywalizacji. Sędzia Główny Regat Andrzej Mrówczyński, na odprawie sterników ustalił trasę dość długą (ze względu na wiatr) ale umożliwiającą rywalizację na dłuższym dystansie. Trasa liczyła dwa okrążenia w każdym z trzech biegów, które udało się przeprowadzić. Obyło się, na szczęście, bez większych problemów na wodzie, nielicząc kąpieli w zimnej wodzie oraz drobnych otarć łódek.
Po trzech biegach bez przerwy, na brzegu, na uczestników czekała gorąca grochówka. Później załogi zajęły się wyciąganie łódek oraz przygotowaniami sprzętu do transportu.
Zakończenie imprezy, wręczenie nagród i upominków dla najlepszych załóg odbyło się w restauracji Kakadu w Cukrowni Gosławice. Tutaj też czekał na żeglarzy gorący posiłek. Po zakończeniu części oficjalnej muzyka uprzyjemniała czas pozostałym w restauracji żeglarzom.
O oto wyniki regat: Omega Sport
1. Karol Boroń - Jacht klub Wracław
2. Jan Springer - Anna Lidia
3. Maciej Hetke - KŻ Energetyk Konin
Omega Standard
1. Piotr Siedlecki - Szkuner Myślibórz
2. Krzysztof Turza - Horyzont Gniezno
3. Maciej Gałęzewski - Poznań
Turystyczna I
1. Andrzej Rygielski - Toruńskie Towarzystwo Regatowe
2. Remigiusz Chłopocki - Jarocin
3. Artur Niedziółka - AZS Politechnika Gdańska
Turystyczna II
1. Sławomir Rhode - Neptun Wągrowiec
2. Jaro Meble - KZ KWB
3. Mariusz Rogowski - KZKWB
Turystyczna III
1. Michał Brzozowski - Sochaczew
2. Paweł Czajkowski - KZKWB
3. Sławomir Kucal - KŻ Energetyk Konin
Klasa Open
1. Wojciech Śmigiel - Nakło n/Notecią
2. Tomasz Grzybowski - Poznań
3. Jacek Olejniczak - KŻ Bryza

Trochę zdjęć z imprezy i zakończenia do obejrzenia w galerii klubowej.


XIV Mistrzostwa KnOZŻ "O Puchar Prezydenta Miasta Konina"


       W sobotę 17 września na akwenie J. Pątnowskiego przy bardzo dobrych warunkach pogodowych (ciepło i silny sprzyjający wiatr), w trzech biegach, wystartowały 23 załogi w 6 klasach - od młodzieży w klasie 420, jedynej załogi w Omedze Sport, po licznie obsadzone klasy turystyczne i klasę Open.
Organizatorem imprezy zaliczanej do GPJK, był KnOZŻ i nasz klub. Sędzią Głównym był, jak zwykle, Andrzej Mrówczyński.
A oto wyniki rywalizacji.
Klasa 420
1. Paweł Jakubowski
2. Mateusz Ścibor
3. Piotr Paruszkiewicz
Omega Sport
1. Rafał Wrzesiński
Klasa T1
1. Andrzej Kuberski
2. Łukasz Kwiatkowski
3. Jacek Szymański
Klasa T2
1. Grzegorz Zimny
2. Stanisław Wapniarski
3. Rafał Świderski
Klasa T3
1. Paweł Czajkowski
2. Monika Czajkowska
3. Krzysztof Dykrzak
Klasa Open
1. Jacek Olejniczak
2. Andrzej Płóciennik

Dużo zdjęć z imprezy jest na stronie KnOZŻ oraz zdjęcia przesłane mi przez Kasię Żabierek a także foto wspomnienia z tawerny klubowej z wieczoru po regatach...

REGATY "O PUCHAR KOMANDORA" - 2016


W tym roku, z przyczyn ode mnie niezależnych nie mogłem być na najważniejszej imprezie w roku nawigacyjnym, czyli "Regatach o Puchar Komandora" naszego klubu.
Jednak dzięki naszym przyjaciołom z "Głosu Górnika w sieci" relacja z regat może być zamieszczona również na naszej stronie.

       "...Regaty o Puchar Komandora, najważniejsza impreza organizowana przez Klub Żeglarski przy KWB Konin, tym razem odbyły się w ekstremalnych warunkach. I nie chodzi tu o porywisty wiatr i wzburzoną wodę, wręcz przeciwnie – żeglarzy powitała flauta.
Rankiem w upalną i bezwietrzną sobotę 27 sierpnia na przystani w Pątnowie stawiło się 25 załóg. Regaty otworzył komandor klubu Tomasz Piasecki, towarzyszył mu prezes Konińskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Roman Latanowicz. Banderę na maszt wciągnęli zasłużeni dla klubu żeglarze: Paweł Czajkowski, Sebastian Zaradzki i Grzegorz Zimny. Komisja sędziowska tradycyjnie pracowała pod kierownictwem Andrzeja Mrówczyńskiego. Nad bezpieczeństwem czuwał ratownik Adam Horowski, który jako służba WOPR-owska towarzyszy górniczym regatom od zawsze.
Organizatorzy planowali rywalizację w maksymalnie siedmiu klasach, jednak warunkiem ich przeprowadzenia było zgłoszenie co najmniej trzech załóg w każdej kategorii. Ostatecznie żeglarze walczyli w klasie T1, T2, T3 oraz open. Podczas startu do pierwszego biegu wiatr jeszcze trochę wiał, ale wkrótce ucichł. Sędziowie skrócili pierwszy wyścig z trzech do dwóch rund. Bosman Andrzej Zadrzyński miał moc roboty z przestawianiem bojek.
Przy kompletnej flaucie, gdy łódki prawie stały w miejscu, żeglarze ratowali się motylkiem, próbując złapać choć trochę wiatru. W takich warunkach ukończenie biegu wymagało sporych umiejętności. Wykazali się nimi zwycięzcy. W klasie open byli to: Rafał Wrzesiński, Przemysław Chęciński i Janusz Stokarek. W klasie T1 triumfowali: Andrzej Kuberski, Janusz Lipiński, Cezary Rejmer i Piotr Lipiński. W klasie T3 najlepsi byli Bogdan i Maria Andrzejewscy. W klasie T2 wygrał wytrawny żeglarz Grzegorz Zimny wraz z córką Anną, idealnie wystartowali i zwycięstwa nie oddali. Ponieważ T2 była najliczniejszą klasą, główne trofeum regat, Puchar Komandora, trafił do rąk właśnie tej załogi. Nagrodę otrzymał także najmłodszy uczestnik regat, zaledwie trzyletni Filip Malczak..."

Tyle relacji zaszych kolegów ale to jeszcze nie wszystko. Również z tego samego źródła pochodzą zdjęcia, które można obejrzeć w naszej galerii klubowej.

A oto wyniki regat:

Klasa T1
1. Andrzej Kuberski
2. Jacek Wiśniewski
3. Piotr Paluszyński

Klasa T2
1. Grzegorz Zimny
2. Stanisław Wapniarski
3. Jacek Kamiński

Klasa T3
1. Bogdan Andrzejewski
2. Paweł Czajkowski
3. Grażyna Wróblewska

Klasa Open
1. Rafał Wrzesiński
2. Krzysztof Zimny
3. Jacek Olejniczak


REGATY ROZPOCZĘCIA SEZONU 2016


W sobotę na Przystani w Pątnowie odbyły się Regaty Rozpoczęcia Sezonu Nawigacyjnego 2016 orgainzowanie przez Koniński okręgowy Związek Żeglarski i Nasz Klub. Regaty zaliczanie do GPJK, o tyle ważne, że pierwsze organizowane przez nowy Zarząd Klubu.
Pogoda dopisała. Słonecznie i ciepło, wiatr 1-2 w skali Beauforta. Do regat zgłosiły sie 23 załąogi w sześciu klasach. O godzinie 11-tej Tomek Piasecki, obecny Komandor, przywitał wszystkich uczestników imprezy a Roman Latanowicz, Presez KnOZŻ, przywitał również wszystkich przybyłych gości z ramienia władz miasta Konina oraz Prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego - Bogusława Witkowskiego. Po uroczystym poniesieniu bandery odbyła sie odprawa sterników. Sędzią Głównym regat był Andrzej Mrówczyński...
Do obiadu odbyły sie dwa biegi i po obiedzie jeden. Wszystkie bez żadnych problemów.
A oto wyniki regat:

Klasa Omega
1. Rafał Wrzesiński - KZKWB
2. Maciej Hetke - KŻ Energetyk

Klasa 420
1. Mateusz Ścibor - Feniks Ślesin
2. Paweł Jakubowski - Feniks Ślesin

Klasa Turystyczna I
1. Andrzej Kuberski - KZKWB
2. Sebastian Zaradzki - KZKWB
3. Łukasz Kwiatkowski - KZKWB

Klasa Turystyczna II
1. Grzegorz Zimny - KZKWB
2. Stanisław Wapniarski - KŻ Bryza
3. Rafał Świderski - KZKWB

Klasa Turystyczna III
1. Marek Broniarczyk
2. Roman Latanowicz - KŻ Bryza
3. Grażyna Wróblewska - KZKWB

Klasa OPEN
1. Krzysztof Zimny - KZKWB
2. Marcin Bryl - Old Boat Keja Ślesin
3. Krzysztof Turowski - Feniks Ślesin

Parę zdjęć z imrezy można obejrzeć w galerii klubowej.


XXI ZIMOWE REGATY BARBÓRKOWE 2015

Dni poprzedzające regaty stawiały całą imprezę pod znakiem zapytania. Silne i bardzo silne wiatry uniemożliwiły by bezpieczne przeprowadzenie imprezy.
Jednak sobotni poranek okazał się nawet nazbyt spokojny. Wiatr 1-2 (w krótkich porywach do 3) w skali Beauforta, to niewiele ale wystarczyło do przeprowadzenia imrezy.
W tym roku do Pątnowa zawitało 35 załóg z 13-tu klubów. Łącznie 99 śmiałków, którym nie straszna była pora roku, niektórzy z nich już nie pierwszy raz odwiedzali nasze wody. Po zakończonej rejestracji ok. godziny 10-tej komandor klubu przywitał uczestników, sympatyków i zaproszonych gości:
Jacka Slaninę - przedstawiciela PAK KWB Konin
Władysława Kocaja - Wicestarostę Konińskiego
Sebastiana Łukaszewskiego - Zastępcę Prezydenta Konina ds. gospodarczych
Romana Latanowicza - Prezesa Konińskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego
Witolda Nowaka - Naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Koninie
Andrzeja Łąckiego - Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM Konin
Jacek Slanina oficjalnie otworzył XXI Zimowe Regaty Barbórkowe.
Następnie Sędzia Główny regat Andrzej Mrówczyński przywitał żeglarzy i zaprosił sterników na odprawę.
Regaty przerowadzono w sześciu klasach: Omegi Standard, Sport, trzy klasy turystyczne i klasa Open. Z zaplanowanych trzech biegów udało sie przeprowadzić... trzy (jednak ostatni, ze względu na zbliżający sie zmierzch musiał zostać skrócony).
Po zakończonych regatach uczestnicy regat zostali zaproszeni na ciepłą strawę do sąsiadów z Ośrodka GLASPO, następnie po załadunku łódek, zawodnicy i sympatycy zimowych regat przenieśli sie do naszych przyjaciół z Klubu Energetyk do ośrodka Przystań Gosławice po drugiej stronie jeziora. Tam odbyło się zakończenie imprezy, ogłoszeenie wyników, wręczenie pucharów i kolacja a to wszystko przy dźwiękach szant w wykonaniu Waldka Dzięgielewskiego.
A oto wyniki rywalizacji:

Klasa Omega Standard:
1. Krzysztof Turza - PTTK Horyzont Gniezno
2. Wojciech Dziurdź - KS Żagiel Sokółka
3. Maciej Gałęzewski - KS Żagiel Sokółka

Klasa Omega Sport
1. Michał Ruciński - Klub Mipro AKM Gdańsk
2. Maciej Hetke - KŻ Energetyk
3. Jacek Olejniczak - KŻ Bryza

Klasa Turystyczna I
1. Andrzej Kęder - KS Spójnia Warszawa
2. Przemysław Makowski - Jacht Klub BORUTA
3. Piotr Just - Jacht Klub BORUTA

Klasa Turystyczna II
1. Stanisław Wapniarski - KŻ Bryza
2. Leszek Dubiela - AKM Gdynia
3. Marek Tyburcy - Klub MIARMA

Klasa Turystyczna III
1. Piotr Budner - KŻ Energetyk
2. Paweł Czajkowski - KŻ KWB
3. Roman Latanowicz - KŻ Bryza

Klasa OPEN
1. Tomasz Grzybowski
2. Grażyna Wróblewska
3. Andrzej Płóciennik

Oprócz klasyfikacji sportowej zostały wręczone również puchary:
- dla najmłodszego uczestnika regat - Staś Niedziółka lat 6 od Starostwa Powiatu Konińskiego
- dla załogi z daleka - Wojciech Dziurdź, KS Sokółka z Podlasia od Prezesa KzOZŻ
- dla sternika kobiety - Grażyna Wróblewska od Prezesa KnOZŻ
- dla jachtu, który ostatni spłynął z wody za "walkę z siłami natury" - jacht Ślesiniak, Andrzej Płóciennik od Anny Wiśniewskiej

Klilka zdjęć z wody można obejrzeć w galerii klubowaej.

XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych 2015 - Giżycko


W czwartek odbywały się zapisy i pomiary jachtów, oraz weryfikacja dokumentów i ubezpieczeń.
W piątek o 10:30 nastąpiło uroczyste otwarcie regat przez włodarzy miasta Giżycko i Ekomariny. O godzinie 12:00 wybił pierwszy sygnał do procedury startowej, nasza załoga potraktowała pierwszy bieg jako zapoznawczy z akwenem, kątam żeglugi na wiatr, zmianami chodzącymi na akwenie jak i poznaniem odpowiednich ustawień jachtu, bieg kończymy na 3 miejscu. Drugi bieg bardzo ciasny jeździmy między 1, a 2 miejscem i na takim finiszujemy, po czym okazuje się że wystartowaliśmy z falstartu i bieg nie jest liczony dostajemy maksymalną liczbę punktów. W trzecim biegu już w pełni skoncentrowani prowadzimy od startu do mety i tak kończymy dzień z punktami 3, OCS, 1.
Sobotę zaczynamy optymistycznie spoglądając na prognozę pogody w której ewidentnie wiatr będzie przybierał na sile. W pierwszym biegu wdajemy się w bezpośrednią walkę z jachtem Lida w wyniku której niestety dochodzi do kontaktu, przez to kręcimy karne kółka, ale udaje nam się obronić trzecią pozycję.
Drugi bieg rozgrywamy perfekcyjnie wchodząc w każdą ze zmian w odpowiednim momencie co na górnej boi daje nam nawet 2 miejsce w klasie wyższej T2 i pierwsze w naszej, na drugiej halsówce powiększamy przewagę i dowozimy 1 miejsce do mety.
Trzeci bieg rozgrywamy dokładnie tak samo jak drugi nasi konkurenci nie wiedząc czemu popełniają te same błędy, a my spokojnie dowozimy 1 miejsce do mety.
W czwartym biegu nasi rywale już poprawiają taktykę i nie odpuszczają nam, my rozgrywamy prawidłowo dwie halsówki przez co na ostatni bok wchodzimy z 50m przewagą i dowozimy 1 miejsce do mety.
Po drugim dniu jesteśmy na prowadzeniu z wynikami 3, OCS, 1, 3, 1, 1, 1, pozostawiając w tyle wielokrotnych Mistrzów Polski i Mistrzów Świata, na brzegu słyszymy wiele pochwał słowa o “zmianie mistrzów”.
W niedzielę prognozy pogody są mniej optymistyczne dla naszego typu jachtu, ale z pozycji lidera lepiej się broni, przygotowaliśmy jacht do startów i w tym momencie sternik otrzymał telefon o chorobie synka, po długich naradach telefonicznych postanowiliśmy wycofać się z wyścigów niedzielnych i wrócić do domu.
Na tych mistrzostwach niestety nie było “zmiany mistrzów”, dobre starty w dwóch pierwszych dniach dały nam brązowy medal na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski.

Kilka zdjęć przesłanych przez Bartka można obejrzeć w galerii klubowej.

Regaty Puchar Komandora 2015


Poranek piękny, prawie bezwietrzny, pogoda śliczna ale... nie dla żeglarzy :)
Tak zaczęła się sobota 29 września, dzień regat O Puchar Komandora naszego klubu.
W sumie do startu w regatach złosiło się 19 załóg w pięciu klasach.
Ze względu na niewielki wiatr, sędzia główny regat A. Mrówczyński ustawił krótką trasę po trójkącie z zamiarem zrobienie dwóch orążeń w każdym biegu. Z zaplanowanych trzech biegów rozegrano... trzy, jednak drugi i trzeci bieg został skrócony do jednego okrążenia.
Oczywiście między drugim a trzecim biegiem przerwa na posiłek. Wspaniała grochówka... jak zwykle :)
Po zakończeniu regat i ogłoszeniu wyników, grill i szanty w wykonaniu "Dereckiego"...

A oto wyniki regat.

Klasa Omega:
1. Rafał Wrzesiński
2. Mateusz Szczepaniak
3. Jacek Olejniczak

Klasa Turystyczna I
1. Łukasz Berliński
2. Magdalena Tomczyk
3 Zbigniew Wojciechowski

Klasa Turystyczna II
1. Stanisław Wapniarski
2. Paweł Grabarczyk

Klasa Turystyczna III
1. Joanna Chęcińska
2. Paweł Czajkowski
3. Roman Latanowicz

Klasa Open
1. Grzegorz Zimny
2. Grażyna Wróblewska
3. Włodzimierz Kantek

Kilka zdjęć z regat w galerii klubowej.

Regaty Rozpoczęcia Sezonu 2015 r.


W tym roku rozpoczęcie sezonu nawigacyjnego było więcej niż skromne...
W regatach wzięło udział zaledwie 13 załóg. Trzy omegi standard, trzy sportowe a reszta to przedstawiciele klas turystycznych i open.
Dziwne to zwłaszcza, że pogoda była typowo żeglarska, sporo wiatru i słońca.
Imprezę rozpoczął w pod nieobecność komandora v-ce komandor i jednocześnie sędzia główny regat Andrzej Mrówczyński.
W związku z tym, że wiało zupełnie nieźle, udało się bez problemu rozegrać trzy biegi non-stop, ze startem z wody. W trzecim biegu, jednak większość załóg zdecydowało zostać w porcie. Tylko nieliczni popłynęli. Po obiedzie, nastąpiło rozdanie pucharów dla najlepszych załóg...
A to wyniki rywalizacji.
Klasa Omega Sport
1. Renata Balcerczak - Energetyk
2. Maciej Hetke - Energetyk
3. Jacek Olejniczak - Bryza

Omega Standard
1. Rafał Włodarski - Energetyk
2. Bartosz Jakubowski - UKS Druh Mikorzyn
3. Aleksander Jakubowski - UKS Druh Mikorzyn

Klasa T1
1. Sebastian Zaradzki - KZKWB
2. Magdalena Tomczyk - Energetyk
3. Robert Kamiński - KZKWB

Klasa T2
1. Jacek Kamiński - KZKWB

Klasa T3
1. Bartosz Broniarczyk

Klasa Open
1. Tomasz Leszczyński - Old Boat Keya Ślesin
2. Grażyna Wróblewska - KZKWB